Реєстрація
1
Зачекайте будь ласка...
Як перевірити товар:
Сурогат форте. Україну заполонила величезна кількість фальсифікованих ліків

Вчителька з Донецька Катерина Нікітіна, яка лікує печінку гомеопатичним препаратом німецької марки Heel, нещодавно помітила, що звичні ліки різко змінили властивості.

«Зазвичай таблетки Heel розчиняються у склянці води довго, а ці танули на очах, – розповідає Нікітіна. – Та й на смак вони стали якимись нудотно солодкими. Я тоді подумала, що це, швидше за все, підробка».

Донетчанка не помилилася. Минулої весни СБУ ліквідувала підпільний синдикат з виготовлення підроблених препаратів Heel у місті Василькові Київської області. Співробітники спецслужби вилучили 3,5 млн упаковок на суму 30 млн євро.

Виробники фальсифікату завозили сировину з-за кордону і розфасовували під керівництвом Михайла Савульчика, виконавчого директора компанії Каскад Медикал – дистриб'ютора Heel в Україні.

Суд призначив Савульчику чотири роки позбавлення волі, створивши прецедент, адже кримінальна відповідальність за підробку ліків була введена в Україні тільки у 2011 році. За той самий час зросли в геометричній прогресії обсяги виявленого контрафакту: якщо у 2009-му було вилучено 230 тис. упаковок, то у 2012 -му – 1,5 млн, а у 2013-му – понад 4 млн.

Олексій Соловйов, голова Державної лікарської служби України (ДЛС), пояснює це посиленням держконтролю над обігом медикаментів: у країні з'явилося близько десятка сучасних лабораторій, що відповідають вимогам ВООЗ.

Однак, на думку Соловйова, в цілому проблема лікарського ерзацу в Україні перебільшена. За даними чиновника, відсоток підробок тут становить 1,0-1,8 %, тоді як на фармацевтичному ринку ЄС – понад 3%.

За оцінками експертів медичного маркетингу, реальний обсяг вітчизняного лікарського сурогату мінімум у десять разів вищий від офіційної статистики і сягає 10%

Зате за оцінками експертів медичного маркетингу, реальний обсяг вітчизняного лікарського сурогату мінімум у десять разів вищий від офіційної статистики і сягає 10%.

«Робота правоохоронних органів [у виявленні підробок] ще далека від досконалості, – вважає Анатолій Дирів, народний депутат і голова тимчасової комісії Верховної Ради, яка займалася порушеннями законодавства у роботі МОЗ. – Звичайно ж, фальсифікату на ринку маса, і від нього в кращому разі люди просто не отримують необхідний лікувальний ефект».

Смертельна пігулка

Дмитро Шерембей, виконавчий директор організації із захисту прав пацієнтів UCAB, зі здриганням згадує про наслідки прийому індійського препарату від імунодефіцитуЕфавіренз.

«У мене щодня була блювота, втратив практично 7 кг ваги», – розповідає він.

Спочатку Шерембей покладав усе на зміну клімату, адже під час вживання цього засобу він літав у відрядження до Середньої Азії. Проте пізніше киянин з'ясував, що на такі симптоми скаржилися й інші люди, які приймали препарат. Після численних скарг до МОЗ сумнівні ліки було вилучено з продажу.

Втім, ті, хто приймав Ефавіренз, ще легко постраждали в порівнянні з пацієнткою лікарні Львівської залізниці 28-річною Марією – її прізвище медики на прохання родичів не називають. Марія померла, і причиною її смерті став підроблений або неякісний препарат Метотрексат, стверджує Дирів, який проводив депутатське розслідування трагедії.

«ДЛС ще у вересні минулого року звернулася із запитом до Державного експертного центру МОЗ України з метою надання інформації про виробника препаратуМетотрексат, але віз і нині там», – нарікає Дирів.

Джерело: ua.korrespondent.net