Реєстрація
1
Зачекайте будь ласка...
Як перевірити товар:
Фальсифікація ліків в Україні

Статистика свідчить: українці щороку витрачають на ліки 32 мільярди гривень. Але найобразливіше‚ що за свої ж гроші вони можуть нашкодити здоров’ю – бо частина пігулок є підробками‚ і кількість таких дедалі зростає. Правда‚ заради справедливості слід відзначити: проблема фальсифікації лікарських засобів актуальна в усьому світі‚ не тільки в Україні‚ ба навіть на фоні інших країн ми виглядаємо в цьому плані досить непогано.

Для початку з’ясуємо‚ що таке фальсифіковані ліки? Якщо дуже узагальнено – то ті‚ на яких маркування не відповідає відомостям про конкретний препарат у Держреєстрі лікарських засобів України. «Виділяють кілька основних типів підробок: пігулки‚ в яких взагалі немає активної речовини; ті‚ в яких наявні всі речовини‚ але невідомо‚ за яких умов і технологій їх отримали; у яких дорожчу речовину замінили на аналогічну дешевшу. 

Зрозуміло‚ що «ліки» з першої категорії можуть допомогти хіба завдяки самонавіюванню – так званому ефекту плацебо. Насправді це‚ здебільшого‚ просто спресована крейда чи борошно. Препарати‚ зроблені з дотриманням технології‚ називають «білим» фальсифікатом. Тут тіньові виробники прибуток отримують за рахунок порушення авторських прав‚ невиплати податків та економії на етапах реєстрації й контролю. Утім‚ «білі» підробки теж небезпечні‚ оскільки їхню якість ніхто не гарантує – у випадку чого споживачеві нікому буде пред’явити претензії.

Відрізнити фальсифікат від справжнього лікарського засобу важко‚ адже «тіньовикам» придбати сучасне устаткування‚ в тому числі й поліграфічне‚ нині не проблема. Та навіть візуально деякі підозрілі деталі можна виловити. А для цього читайте уважно інструкції. Якщо є орфографічні помилки – варто насторожитися (іноді навіть назва препарату та виробник‚ торгова емблема перекручені). 

Крім того‚ картон упаковки має бути високоякісним‚ текст на ній – чітким‚ штрих-код та цифровий код – не розмиті‚ обов’язкова наявність терміну придатності. Мінімізує ризик придбати фальсифікат звичка не купувати ліки з рук та через Інтернет.

Найчастіше підробляють широковживані лікарські засоби‚ особливо ті‚ які рекламуються по телебаченню та радіо. Це знеболювальні‚ антибіотики тощо. «Тіньовими» лідерами цьогоріч є «Л-лізину есценат»‚ «Мукалтин»‚ «Фезам»‚ «Амізон»‚ «Мезим-форте»‚ «Фуросемід». Ліки українського виробництва фальсифікують рідко‚ бо вони набагато дешевші за імпортні.

Варто додати‚ що рівно 2 роки тому – з 1 листопада 2011-го‚ відповідальність за підробку медикаментів або їхній збут суттєво зросла: штраф становить від 1 до 2 тисяч неоподатковуваних мінімумів‚ можлива й кримінальна відповідальність‚ яку в 2012-му посилили. Тепер за це «світить» в’язниця на 3 – 8 років‚ а то й довічно – якщо дії фальсифікаторів спричинили смерть особи або інші тяжкі наслідки чи вчинені в особливо великих обсягах. А щоб виставити надійний технічний бар’єр підробці пігулок‚ Україна вирішила запозичити європейський метод. 

Там торік парламент підтримав обов’язкове маркування кожної упаковки фарм-препаратів унікальним номером і двомірним кодом‚ щоб відстежувати походження ліків. Якщо фальсифікат і потрапить до аптеки‚ його просто не зможуть продати – касовий апарат‚ під’єднаний до лікарської бази даних‚ не спрацює. Кажуть‚ двічі просканувати одну й ту ж упаковку‚ замінивши її вміст‚ неможливо. У нас подібний проект поки є пілотним – за участі турецьких‚ індійських та українських виробників у співпраці з аптечними складами та мережами. Якщо практика підтвердить ефективність такого методу – унікальне маркування ліків стане в Україні загальнобов’язковим через 3 роки‚ як і в країнах ЄС.